Festiwale teatralne: gdzie warto być? Część III

12:10

Nowy sezon teatralny zbliża się wielkimi krokami. A to oznacza, że niebawem ruszą także kolejne edycje festiwalowe. Prawdziwe święta teatromaniaków, podczas których zobaczyć można najważniejsze spektakle minionego sezonu. Gdzie warto być i czego nie przegapić? Oto trzecia i ostatnia już część prezentująca ważniejsze festiwale teatralne w Polsce


Dni Komedii dell’Arte – miesiąc: luty, miejsce: Kraków – datę 25 lutego 1545 roku uważa się za powstanie pierwszego zawodowego teatru w nowożytnej Europie, a wszystko za sprawą pewnej grupy aktorów, która podpisała prawny dokument legalizujący ich działalność. Od tej pory mówimy o Comemediana dell’Arte. Obchody tego święta mają wymiar międzynarodowy, w Polsce organizowane są od 2010 roku przez Studio Dono. Najpierw wydarzenie liczyło jeden dzień, w trzeciej edycji mowa już była o trzech, a w 2014 roku o dziewięciu. Celem festiwalu jest promowanie wiedzy na temat komedii dell’Arte, przedstawienie jej specyfiki i wzbudzenie zainteresowania tym teatrem.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – miesiąc: marzec/kwiecień, miejsce: Łódź – to tzw. wizytówka kulturalna Łodzi, która swój początek miała w roku 1994. Rok 2008 przyniósł zmiany i od tej pory festiwal ma formułę międzynarodową. To, co wyróżnia go na tle innych to przede wszystkim brak profesjonalnego jury. Za ocenianie sztuk i wybór najlepszego aktora, aktorki i spektaklu odpowiedzialna jest publiczność. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Powszechny.

Kaliskie Spotkania Teatralne – miesiąc: maj, miejsce: Kalisz – festiwal odbył się po raz pierwszy w 1961 roku, od 1985 jest konkursem sztuki aktorskiej – jedynym takim w Polsce. Jego organizatorem jest Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Prezentowane są na nim spektakle, które zdobyły uznanie wśród polskiej krytyki teatralnej. Uczestnicy zaś oceniani są zarówno przez profesjonalne jury, jak i społeczne, to pozwala zaangażować widzów w formułę wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” – miesiąc: maj, miejsce: Toruń – festiwal wyjątkowy, na którym to mogą zaprezentować się teatry z Europy Środkowej i Wschodniej, a także skonfrontować z teatrem Europy Zachodniej. To tu po raz pierwszy w Polsce swoje spektakle pokazali m.in. Eimuntas Nekrošius czy Oskaras Koršunovas. Prezentowane sztuki pochodzą z państw najbliżej sąsiadujących z Polską, choć formuła repertuarowa z roku na rok jest coraz bardziej poszerzana. Zanim jednak komuś uda stanąć się na toruńskich deskach teatralnych musi zostać poddany starannej weryfikacji. Wydarzenie to odbywa się nieprzerwanie od 1991 roku. Rok 2010 przyniósł zmianę i od tej pory festiwal odbywa, co dwa lata.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – miesiąc: czerwiec (pierwszy weekend), miejsce: Sopot – wydarzenie to wyróżnia się na tle wszystkich festiwali teatralnych w Polsce, jego podstawę stanowią słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne oraz dyskusje z twórcami. Krótko mówiąc jest to podsumowanie dokonań sceny Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia, promujące jednocześnie jego twórców, autorów, reżyserów i aktorów. Po raz pierwszy wydarzenie to odbyło się w dniach 1-3 czerwca 2001 roku i do dnia dzisiejszego zyskało formułę międzynarodową. Podczas trwania festiwalu odbywają się również liczne imprezy towarzyszące m.in. warsztaty, koncerty, wystawy czy Spotkania z Gwiazdami.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje” – miesiąc: październik, miejsce: Lublin – powstał w 1996 roku, obok zespołów z nurtu alternatywnego prezentowane są teatry tańca czy spektakle dramatyczne teatrów instytucjonalnych. Głównym celem festiwalu, jak wskazuje nazwa, jest konfrontowanie dokonań lubelskiego środowiska teatralnego z osiągnięciami zespołów z innych miejsc w Polsce, a także prezentacja najciekawszych nurtów teatru światowego.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” – miesiąc: październik, miejsce: Olsztyn – to tak naprawdę idealna przestrzeń dla wielokulturowego dialogu krajów byłego bloku wschodniego, jego celem jest zjednoczenie tych teatrów, a także popularyzacja nowej dramaturgii. Mówiąc najprościej, „Demoludy” chcą walczyć z panującymi stereotypami narodowymi wchodząc z nimi w dialogi, a widzów biorących udział w wydarzeniu, zachęcić do poznania innej kultury. Festiwal ten istniejący od 2007 roku zastąpił Międzynarodowy Letni Festiwal Teatralny „Na Pomostach”.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia – miesiąc: grudzień, miejsce: Kraków – najlepszy festiwal teatralny w Polsce, bez dwóch zdań. Warto na nim być, chociażby przez jeden dzień. Kraków, na czas jego trwania, staje się miejscem spotkań i dyskusji ludzi teatru, prezentując spektakle minionych sezonów. Spektakle, które zostały uznane i wysoko ocenione przez krytykę. Walczą one o statuetkę Boskiego Komedianta dla najlepszego przedstawienia, reżysera, scenografa, kompozytora, aktora i aktorki. Festiwal trwa od 2008 roku, a jego organizatorem jest Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzieli się na trzy kategorie: INFERNO – biorą w nim udział wyłącznie spektakle z Polski, sekcję PARADISO – prezentuje młode i nieodkryte jeszcze talenty oraz PURGATORIO, czyli pokaz „spektakli spiętych klamrą wiodącej myśli, szczególnie interesującej polski teatr w danym sezonie”.

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE