Festiwale teatralne: gdzie warto być? Część II

11:29

Nowy sezon teatralny zbliża się wielkimi krokami. A to oznacza, że niebawem ruszą także kolejne edycje festiwalowe. Prawdziwe święta teatromaniaków, podczas których zobaczyć można najważniejsze spektakle minionego sezonu. Gdzie warto być i czego nie przegapić? Oto druga część prezentująca ważniejsze festiwale teatralne w Polsce


Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” – miesiąc: marzec, miejsce: Katowice – tak naprawdę jest to idealne miejsce na prezentację prac młodych reżyserów i ich promocję. Jest to także przestrzeń, w której można zaprezentować najnowsze tendencje i kierunki artystyczne panujące w sztuce teatralnej. Festiwal powstał w 1998 roku, a jego pomysłodawcą był Jacek Sieradzki. Dzieli się na dwie kategorie: na spektakle konkursowe i mistrzowskie. Pierwsza z grup walczy o tzw. „Laur Konrada”. Dotychczasowi zwycięzcy to m.in. Grzegorz Jarzyna (1999), Wojciech Smarzowski (2002) czy Maja Kleczewska (2006). Odznaczenie to – jak informuje nas strona festiwalu – przeznaczone jest „dla twórców, będących dziś siłą napędową polskiej sceny”.

Warszawskie Spotkania Teatralne – miesiąc: marzec/kwiecień, miejsce: Warszawa – festiwal ten dzieli się na spektakle dla dorosłych i spektakle dla dzieci tzw. Małe WST. Sztuki znajdujące się zarówno w pierwszej jak i drugiej z grup nie są wybierane żadnym specjalnym kluczem. Na scenie Teatru Dramatycznego obejrzeć można ważne i ciekawe spektakle z całej Polski, o których było głośno w sezonie poprzedni. WST organizowane są od 1965 roku, następnie zostały przerwane i do ich reaktywacji doszło po ośmioletniej przerwie w roku 2008.

Olsztyńskie Spotkania Teatralne – miesiąc: kwiecień, miejsce: Olsztyn – festiwal ten można nazwać mieszanką gatunków teatralnych, gdzie klasyka miesza się ze współczesnością. Bo w czasie jego trwania widzowie mogą zobaczyć dramaty, komedie, teatr tańca, pantomimę czy monodram. Na próżno też doszukiwać się tematu przewodniego wydarzenia, bo takowego nie ma. Prezentowane są tutaj najlepsze i najciekawsze spektakle sezonu. Organizator, czyli Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie stawia przede wszystkim na zaspokojenie wymagań widzów.

Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” – miesiąc: kwiecień/maj, miejsce: Lublin – po raz pierwszy został zorganizowany w roku 2005 przez studentów zrzeszonych przy Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Festiwal nie ma formy konkursowej, jego głównym celem jest po prostu spotkanie i aktywizacja studenckiego środowiska do czynnego zainteresowania teatrem.

Przegląd Piosenki Aktorskiej – miesiąc: maj, miejsce: Wrocław – głównym założeniem jest zwrócenie się w kierunku piosenki w teatrze. Podczas trwania festiwalu zobaczyć można wielu artystów teatru i piosenki z Polski i zagranicy. Trwający od 1976 roku konkurs swoją formułą obejmuje cykl koncertów i spektakli muzycznych. Nagrodę zdobywa ten, kto najlepiej zinterpretuje aktorsko piosenkę.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO/PER/SPEKTYWY – miesiąc: sierpień, miejsce: Łódź – to tzw. miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Fabryka Sztuki w Łodzi. Hasłem przewodnim festiwalu jest: Słowo – Ruch – Muzyka, a jego działania mają na celu dyskusję o zmianach w teatrze XXI wieku.

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego – miesiąc: sierpień/wrzesień, miejsce: Warszawa – wydarzenie promujące monodram. Próbujące zainteresować nim widza, a także wprowadzić pewnego rodzaju „modę na monodram”. Prezentowane są na nim spektakle z całej polski, które na scenie Teatru WARSawy walczą w konkursie o nagrodę Grand Prix. Na przeglądzie prezentowani (poza konkursowo) są również ubiegłoroczni zwycięzcy.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog – Wrocław” – miesiąc: październik, miejsce: Wrocław – już sama nazwa festiwalu sugeruje, co tak naprawdę liczy się w nim najbardziej. Dialog i liczne próby prowokacji do refleksji na temat kondycji współczesnego teatru. Przekonanie widzów, że w miejscu tym można wypowiadać się w sprawach bieżących. „Dialog – Wrocław” po raz pierwszy odbył się w 2001 roku i realizowany jest konsekwentnie, co dwa lata. Jest to jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, który w swoim programie zawiera najciekawsze osiągnięcia teatru światowego. Ponad to, przez różne imprezy towarzyszące ma na celu zdefiniowanie miejsca teatru w procesie globalizacji oraz stojących przed nim zadań.

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – miesiąc: październik, miejsce: Wrocław – w ramach festiwalu odbywa się: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora przeznaczony głównie dla młodych polskich aktorów; prezentacje monodramów przygotowanych przez profesorów i pokazy etiud studentów PWST we Wrocławiu oraz prezentacje monodramów w miastach Dolnego Śląska. Po raz pierwszy wydarzenie to odbyło się w 1966 roku i jest najstarszym festiwalem monodramu na świecie. Od 2000 roku ma formułę międzynarodową.

Zobacz także

6 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE