Fantazja według Anny Karasińskiej. Premiera w TR Warszawa.

16:01

W spektaklu Fantazja w reżyserii Anny Karasińskiej, najnowszej propozycji TR Warszawy, najważniejszym tematem stanie się wyobraźnia człowieka. Widz nie tylko będzie tutaj współtwórcą sztuki, ale również sam mierzyć się będzie z pytaniem o własną fantazję oraz z faktem, że teatr jako miejscem, w którym zawsze rodzi się fikcja zmusza go do pewnych działań. Z góry już ustalonych i przemyślanych. Co zatem stanie się kiedy ten nieprawdziwy świat będzie musieć wymyślić sam widz? Czy to zmieni perspektywę jego postrzegania?


W tej sztuce nie będzie przerostu treści nad formą. Bo tak właściwie tej treści w ogóle nie będzie. Anna Karasińska, reżyserka, w swoim najnowszym spektaklu Fantazja, postanawia zamknąć widza w teatralnych ramach, aby pokazać mu coś nowego, świeżego, oderwanego od klasycznie rozumianego teatru. Bohaterowie cały spektakl będą milczeć. I to w ciszy właśnie według reżyserki ma dojść do tego spotkania aktorów i widzów.
- Chcieliśmy stworzyć taką sytuację, żeby ludzie mogli siebie zobaczyć. Co w teatrze nie jest praktykowane, bo publiczność ogląda ten stwarzany świat siedząc w ciemności. I tutaj jest taka trochę prowokacja, żeby zobaczyć różnych ludzi i żeby sobie powyobrażać ich stany emocjonalne, to co czują - komentuje reżyserka.
- Wydaje mi się, że w takiej abstrakcyjnej formie udało nam się stworzyć kilka sytuacji, które są bardzo poruszające mimo, że wychodzą z takie, a nie innej formy. Że kiedy na chwilę zaczynają się w coś układać to zaczyna się przeżywanie. Trochę mamy świadomość, że ten spektakl może być najfajniejszy dopiero po. A w trakcie jego trwania może być trudno z uwagą - dodaje.

Na scenie zobaczymy Agatę Buzek, Dobromira Dymeckiego, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Zofię Wichłacz i Adama Woronowicza. I to oni wieść będą widza, bo tym świecie wyobraźni, który tworzyć się będzie musiał w głowach odbiorców. Niewiele można jednak o tym spektaklu powiedzieć, bo jak mówi sama reżyserka może to nieco zaburzyć jego konstrukcję i sposób odbierania. Zaś Agata Buzek dodaje:
- Mogłabym opowiedzieć jak wygląda spektakl, a wtedy unieważnić go. Ale wolę liczyć na to, że państwo po prostu przyjdziecie do teatru i będziecie chcieli tę godzinę spędzić z nami.
Jak mówi sama aktorka, spektakl w głównej mierze opierać się będzie na wieloznacznych impresjach, o których opowiadanie nie ma najmniejszego sensu. Jednego możemy być pewni, będzie tajemniczo. A to tylko podsyca ciekawość i rodzi pytanie co tak naprawdę zobaczymy na scenie TR Warszawy? Czym okaże się tytułowa fantazja?
Premiera 9 kwietnia.

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE