Mater Dolorosa, reż. Daria Kopiec

21:33

Na scenie Teatru Lalka spektakl Mater Dolorosa. Spektakl o świętej. Spektakl o Matce Boskiej. Lecz nie o tej którą dobrze znamy z wielu religijnych podań, bo nie ma tutaj dobrze znanych odwołań do jej osoby, są obrazy mało znane. Takie, które zamiast wśród świętych umieszczają ją wśród sławnych. Dobrze znanych nam współcześnie celebrytek


Obraz Matki Boskiej, który tworzy Daria Kopiec i Kacper Kuszewski nie jest tym, która znać można z wielu biblijnych podań. Nie jest również wizerunkiem powielonym i dobrze znanym. W tym spektaklu rola tej świętej jest zupełnie inna. Nie skupiając się na jej życiorysie ani świętości, kreuje się obraz zwykłej kobiety, która po prostu została wybrana. Nie za sprawą jakiejś siły wyższej. Nie dlatego, że z pokorą czekała aż w jej życiu wydarzy się coś innego. Tutaj Matka Boska jest kobietą, której wizerunek bliższy jest kobiecie współczesnej. Kobiecie, która pnąc się po szczeblach kariery marzy o tym, żeby zostać sławną. Matka Boska Kopiec i Kuszewskiego właśnie tego pragnie. Wydaje jej się, że jeśli wybrano ją do czynów wyższych będzie znana na cały świat. Jest przeszczęśliwa i z wielką radością czeka na to co ją spotka. Lecz kiedy pozna prawdziwe oblicze tej drogi oraz towarzyszący jej ból i cierpienie, zechce uciec, tylko że od podjętej decyzji nie będzie już odwrotu.

Cały spektakl wypełniały pasyjne pieśni w wykonaniu zespołu T/Aboret oraz aktorów. Za ich przygotowanie wokalne odpowiedzialny był Kacper Kuszewski, który skupiając się na samym wydźwięku tych pieśni tak dobrze ubrał je w muzyczną barwę, że występ ten stał się po prostu hipnotyzujący. Muzyka roznosiła się po sali, a śpiew uzupełniając jej puste przestrzenie dodawał czego na wzór wielkiego widowiska muzycznego. Spektakl ten łączy w sobie również wiele elementów z teatru formy. Już nie tylko muzyczne opracowania, ale ruch i taniec, które wypełniając scenę, jeszcze dokładniej kreślą obraz Matki Boskiej, który widz w tym spektaklu bez słów sobie wyobraża. W Mater Dolorosa wyzbyto się przerysowań i tworzenia nadmiernego obrazu boskości oraz kultu. Skupiono się na samej osobie Matki Boskiej uciekając od opisywania jej świętych czynów. Pokazano, że dopiero kiedy została wybrana, kiedy to ją Bóg dotknął łaską, to dopiero wtedy zaczęła poznawać kim on tak naprawdę jest i na czym wiara polega.


Mater Dolorosa (Pieśni pasyjne)
scenariusz Daria Kopiec i Kacper Kuszewski
reżyseria i scenografia Daria Kopiec
opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne Kacper Kuszewski
choreografia Aneta Jankowska
muzyka: zespół T/Aboret
obsada: Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Anna Porusiło-Dużyńska, Grzegorz Feluś, Wojciech Pałęcki

*Widowisko jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale.

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE