RELACJE Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne - poznaj festiwal teatralny w Stalowej Woli

17:48


Kiedy wydawałoby się, że rok 2020 już wystarczająco popsuł wszystkim plany i o działaniach teatralnych można po prostu zapomnieć, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli postanawia wyjść naprzeciw swojemu odbiorcy i nie zwalniać tempa. Dlatego w tym roku po raz piąty widzowie będą mogli uczestniczyć w festiwalu RELACJE Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne, który odbędzie się w dniach 16-20 września. Kto już nie może się doczekać? 


Mam wrażenie, że teatr i wszelka działalność artystyczna zostały wpisane w dziedzictwo kulturowe Stalowej Woli, bo przecież życie artystyczne rozwijało się tu zanim miasto zyskało prawa miejskie. A stało się to 1 kwietnia 1945 roku. Zaś kultura i sztuka zagościły tu trochę wcześniej, bo w 1938 roku kiedy to powstały pierwsze ruchy artystyczne: Orkiestra Dęta pod dyrekcją Józefa Koptyry, Chór mieszany przy Państwowym Liceum i Gimnazjum prof. Juliana Krokosza oraz w 1944 roku pierwsze Koło Teatralne przy Towarzystwie Uniwersytetów Robotniczych założone przez Mariana Bereżko. Nie trzeba było długo czekać, aby Stalowa Wola zyskała także swój „Pałac Kultury i Sztuki” czyli Dom Kultury, w którym życie artystyczne zaczęło kwitnąć na dobre zanim ukończono budowę. Za oficjalną datę otwarcia Domu Kultury w Stalowej Woli przyjmuje się 9 listopada 1952 rok. Od tej pory życie teatralne rosło w siłę w bardzo szybkim tempie, a zespół teatru amatorskiego zyskując duży rozgłos w okolicy rozpoczął działalność wyjazdową po pobliskich osiedlach i wsiach.

Z taką sławą teatr trafia w 1956 roku pod rękę Józefa Żmudy, który aż do swojej śmierci zajmował się Amatorskim Teatrem Dramatycznym. Zmarł 10 września 1983 roku. Jego zasługi dla teatru i miasta były tak wielkie, że w ramach festiwalu Ogólnopolskie Prezentacje „Teatry Robotnicze Ludziom Pracy”, które w Stalowej Woli odbywały się w latach 70. i 80., czcząc pamięć Żmudy organizatorzy wydarzenia zdecydowali się przyznać Nagrodę Specjalną za najlepszą pracę reżyserską tzw. Nagrodę Imienia Józefa Żmudy. To, co działo się później z Amatorskim Teatrem Dramatycznym ma w swojej historii zarówno dwuletnią przerwę po śmierci Józefa Żmudy, jaki i liczne wzloty oraz upadki. Wciąż jednak w Stalowej Woli teatr był i działał. Więc chyba nikogo nie dziwi fakt, że od 2016 roku postanowiono w mieście tym powołać do życia festiwal RELACJE Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne.

Jak możemy przeczytać w pierwszym programie festiwalu: RELACJE Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne zrodziły się z potrzeby znalezienia miejsca wspólnego dla różnych generacji, pretekstu do rozmowy o tym, co łączy pokolenia i pozwala komunikować się bez uprzedzeń […]. I tak spektakle z całego kraju próbują połączyć pokolenia i znaleźć wspólną linię dialogu. Rok rocznie jury festiwalu wybiera spektakle, które wejdą do repertuaru wydarzenia i powalczą o nagrody i wyróżnienia - ta formuła nie zmienia się od lat. Tak jak i możliwość zabrania głosu przez widzów. Bo oni także głosują na najlepszy spektakl i dzięki tym głosom przyznawana jest tzw. Nagroda Publiczności. Nie możemy jednak pominąć faktu, że RELACJE Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne rosną w siłę i zmieniają się dla widza. W tym roku, do życia zostanie powołane Młodzieżowe Jury RELACJI. Osoby, które zakwalifikują się do jury będą oceniać spektakle i mieć wpływ na to, komu zostanie przyznana Nagroda im. Józefa Żmudy. Są jeszcze wydarzenia gościnne, czyli w ramach festiwalu na teatralnych deskach pojawiają się spektakle nie biorące udziału w walce o nagrody, ale za to mające ważny przekaż dla widza. Tak jak było to podczas pierwszej edycji festiwalu kiedy to spektaklem gościnnym była sztuka Joanny Szczepkowskiej Pelcia, czyli jak żyć żeby nie odnieść sukcesu. A jak przyznają organizatorzy Relacji, to po jego obejrzeniu powstał pomysł na utworzenie festiwalu.

To co dzieje się w Stalowej Woli podczas wydarzenia ma naprawdę moc i siłę. Dlatego nie pozostaje nam nic, jak czekać na to co wydarzy się dalej, a zapewne możemy spodziewać się jeszcze wiele. A oto tegoroczny program festiwalu RELACJE V Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne:


Więcej informacji znajdziecie na: Facebooku Relacje.MST

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE