Czarny Szekspir, reż. Jacek Mikołajczyk

14:16

Oto przed Państwem wielki musical o wielkim czarnym aktorze, który miłował się w graniu Szekspira. Ira Aldridge to postać, którą ja poznałam wsłuchując się w dzieło w reżyserii Jacka Mikołajczyk i jakby tak spojrzeć na to, co mówi nam Wikipedia to nawet ona chyba nie do końca „znała” tę postać. Dlatego, nie mam wątpliwości, że Czarny Szekspir zachęca do wniknięcia w swój barwny i niezwykle żywy świat

/fot. mat.prasowy Teatr Syrena/

Konwencja spektaklu również może nas nieco zaskoczyć, bo mamy tak naprawdę teatr w teatrze i na chwilę zmienimy lokalizację. To już nie Warszawa, a scena jednego z łódzkich teatrów. To już nie współczesność, a trochę odległa przeszłość. Jenny Lind (Anna Terpiłowska) właśnie informuje nas ze sceny, że przedstawienie się nie odbędzie, bo wielki Ira Aldrige (Mikołaj Woubishet) zmarł. Na scenie strach i poruszenie, bo trupa aktorska straciła swojego mistrza. Co dalej z nimi będzie? Jak mają grać bez niego? Zanim jednak losy tych ludzi zaczną biec w zupełnie innym kierunku my-widzowie zostajemy zaproszeni na niezwykłe widowisko, które przybliży nam historię czarnoskórego aktora. I nie bez przyczyny kolor skóry bohatera jest tutaj wspomniany, bo to właśnie za jej sprawą historia potoczy się tym, a nie innym rytmem. Kim jest Ira Aldridge, tego na pewno nie wie nikt. Jedno jest tutaj pewne, mężczyzna chce zostać wielkim aktorem i grać Szekspira jeżdżąc po całym świecie. Marzenie co prawda się spełni lecz jego finał będzie tragiczny. I chyba tyle wypada zdradzić o samym bohaterze, mimo że jego historia będzie w tym spektaklu najważniejsza, warto ją po prostu odkrywać na scenie i to w tak niezwykłych okolicznościach.

Na scenie zobaczymy dzieło nie tylko pełne zwrotów akcji, barwnych kostiumów i plastycznej choreografii ale również gry aktorskiej, która potrafi wprawić w osłupienie. Dostajemy spektakl spójny i zabawny, mocno skupiający się na aktorach, którzy tworzą zgrany zespół. I mimo, że ich dbałość o najdrobniejsze szczegóły na scenie robi wrażenie, to mamy tutaj kilka wybijających się osobowości. Mikołaj Woubishet wcielając się w postać głównego bohatera zaskakuje charyzmą i niezwykłą plastycznością, Przemysław Glapiński w roli najczarniejszego z czarnych charakterów błyszczy na scenie (zresztą jak w każdej swojej roli), wokalnie i aktorsko jest tutaj niezaprzeczalnym numerem jeden, Marta Burdynowicz jako czołowa rewolucjonistka hipnotyzuje głosem – tak, mogłabym słuchać jej bez końca i Anna Terpiłowska, która jako nasza przewodniczka po historii Aldridge potrafi zasiać nutkę tajemniczości i tak poprowadzić opowieść, że uwodzi nas ona bez końca.

Ale Czarny Szekspir to coś więcej niż tylko przyjemny musical, który bawi swoich widzów i przynosi ukojenie od codzienności. To prawdziwa mieszkanka stylów i konwencji. Mamy tutaj wielowątkowy kryminał i przerażający thriller, historię o marzeniach i miłości. Dzieło, które nie jest czarno-białe, a ma całe mnóstwo odcieni szarości. Tutaj nawet czarny charakter potrafi zaskoczyć, a główny bohater rozczarować swoimi postępkami. W końcu dochodzimy do najważniejszego, czyli rewolucji w teatrze. Nie tylko tej gdzie na scenie zaczyna się akceptować czarnoskórych aktorów, ale również takiej gdzie pytanie o początek rewolucji zaczyna być zasadne w teatrze. I warto popatrzeć na ten spektakl z trochę innej perspektywy, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie co kultura nam daje a co może jeszcze przynieść.

/fot. mat.prasowy Teatr Syrena/
Czarny Szekspir
reżyseria: Jacek Mikołajczyk
libretto i teksty piosenek: Jacek Mikołajczyk
muzyka i kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak
choreografia: Jarosław Staniek
choreografia: Katarzyna Zielonka
scenografia: Grzegorz Policiński
kostiumy: Katarzyna Adamczyk
reżyseria światła: Artur Wytrykus
realizacja dźwięku: Jakub Niedźwiedź
projekcje: Tomasz Grimm
charakteryzacja: Daria Skrzypkowska
asystentka reżysera: Beatrycze Łukaszewska
kierownictwo produkcji: Iza Natasza Czapska
specjalistka ds. produkcji: Zuzanna Miladinović
inspicjentka: Monika Bestecka, Marta Skoczek
suflerka: Katarzyna Kulik
obsada: Mikołaj Woubishet, Anna Terpiłowska, Magdalena Placek-Boryń, Przemysław Glapiński, Marta Burdynowicz, Dominik Ochociński, Marek Grabiniok, Michał Konarski, Beatrycze Łukaszewska, Jacek Pluta, Piotr Siejka, Anna Śmiałek, Marta Walesiak

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE