Festiwale teatralne: gdzie warto być? Część I

15:41

Nowy sezon teatralny zbliża się wielkimi krokami. A to oznacza, że niebawem ruszą także kolejne edycje festiwalowe. Prawdziwe święta teatromaniaków, podczas których zobaczyć można najważniejsze spektakle minionego sezonu. Gdzie warto być i czego nie przegapić? Oto pierwsza część prezentująca ważniejsze festiwale teatralne w Polsce


Krakowskie Reminiscencje Teatralne – miesiąc: maj, lokalizacja: Kraków – odbywają się od 1975 roku i są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Przez wiele lat dotyczył głównie teatrów alternatywnych, później przeżył metamorfozę i od tej pory jego głównym celem jest pokazywanie najnowszych zjawisk scenicznych (nie tylko alternatywnych). Krakowskim Reminiscencją towarzyszą również inne wydarzenia takie jak: warsztaty teatralne, projekcje filmowe, koncerty i dyskusje.

Festiwal Szkół Teatralnych – miesiąc: maj, lokalizacja: Łódź – idealna okazja do zaprezentowania młodych, zdolnych studentów szkół teatralnych, którzy zawalczą o nagrodę aktorską i docenienie jury. Festiwal odbywa się od 1983 roku, a jego organizatorem jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Choć jest to dość specyficzne wydarzenie – mogą wziąć w nim udział wyłącznie szkoły teatralne – to w żadnym wypadku nie odstaje od innych, profesjonalnych festiwali. Podczas jego trwania można wyłowić prawdziwe talenty.

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port – miesiąc: maj, lokalizacja: Gdynia – pierwsza edycja miała miejsce w dniach 17-21 maja 2006 roku, rok później do festiwalu dołączono Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, konkurs obejmujący sztuki przed „debiutem”, czyli takie, które nie były ogłoszone drukiem ani wystawiane na scenie. Natomiast sam Festiwal R@port skupia się przede wszystkim na prezentacji, promocji i popularyzacji sztuk współczesnych. Podczas wydarzenia mogą być prezentowane wyłącznie inscenizacje polskich dramatów współczesnych napisanych po 1989 roku. Organizatorem jest Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Malta Festival Poznań – miesiąc: czerwiec, lokalizacja: Poznań – nazwa pochodzi od znajdującego się w Poznaniu Jeziora Maltańskiego. Podczas trwania festiwalu prezentowane są liczne teatry plenerowe, offowe, nierepertuarowe oraz eksperymentalne. I tak, w formie niezmienionej było od początku wydarzenia, czyli od 1991 roku. Dopiero w 2010 roku rdzeniem tematycznym stały się Idiomy, tematy istotne dla zrozumienia współczesnego świata, zwłaszcza Europy, jej kultury, sytuacji społecznej. Ale Malta Festival Poznań to nie tylko teatr, bo swoim programem obejmuje również koncerty, wykłady, wystawy czy spotkania z twórcami.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich „Lalka-Nie-Lalka” – miesiąc: czerwiec, lokalizacja: Białystok – festiwal odbywa się co dwa lata, a jego organizatorem jest Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. To tutaj po raz pierwszy pokazano, że teatr lalkowy to nie tylko lalki, ale również działania opierające się na wykorzystaniu nowych technologii. To tutaj także przełamano stereotyp mówiący, że teatr lalek jest tylko dla dzieci. Dlatego w ramach festiwalu prezentowane są sztuki zarówno dla widzów najmłodszych jak i dorosłych. Na festiwal „Lalka-Nie-Lalka” przyjeżdżają twórcy z całego świata, aby zaprezentować nowe formy w teatrze lalkowym oraz dialog między odmiennymi tradycjami lalkarskimi.

Festiwal Szekspirowski – miesiąc: sierpień (pierwszy tydzień), lokalizacja: Gdańsk – polskie święto Wiliama Szekspira, które po raz pierwszy odbyło się w 1993 roku. Wtedy jeszcze pod nazwą Gdańskie Dni Szekspirowskie, dopiero w 1997 roku festiwalowi nadano obecną nazwę. Podczas wydarzenia na teatralnych deskach prezentowane są najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejsi twórcy z całego świata. Niektóre zaś wystawiane sztuki biorą udział w Konkursie o Złotego Yorica, czyli walczą o tytuł Najlepszej Polskiej Inscenizacji Dzieła Dramatycznego Wiliama Szekspira oraz Utworu Inspirowanego Dziełami Wiliama Szekspira. Przy festiwalu działa także Letnia Akademia Szekspirowska, podczas której odbywają się m.in. warsztaty reżyserskie, spotkania z twórcami, tematyczne seminaria czy ABC teatralne, czyli warsztaty dla najmłodszych.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – miesiąc: sierpień/wrzesień, lokalizacja: Warszawa – impreza świata teatralnego, muzycznego i literackiego, której celem jest popularyzacja kultury żydowskiej, próba ocalenia jej przed zapomnieniem. Na te kilka dni do Warszawy powraca przedwojenny klimat. Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej pojawiają się stare szyldy, targ, kwitnie dawne życie, które po II wojnie światowej nie miało szans się odrodzić. Powołany do życia przez Fundację Shalom w 2004 roku (w setną rocznicę urodzin żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera) festiwal cieszy się ogromną popularnością, co przyczyniło się do tego, że niektóre wydarzenia umieszczono w innych miejscach stolicy np. w Żydowskim Instytucie Historycznym. Oprócz spektakli i koncertów podczas wydarzenia można wziąć udział w licznych wykładach, spotkaniach z twórcami czy warsztatach kuchni żydowskiej. Ale to nie wszystko. bo imprez towarzyszących jest więcej.

Festiwal Małych Prapremier – miesiąc: wrzesień, lokalizacja: Wałbrzych – festiwal teatrów lalkowych skierowany do dzieci i młodzieży zorganizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Odbywa się co dwa lata. Oprócz licznych spektakli organizowane są także spotkania i dyskusje z udziałem twórców oraz czytania współczesnej dramaturgii. To, co niewątpliwie wyróżnia ten festiwal to prezentowane sztuki, które podczas wydarzenia mają swoją prapremierę. Zazwyczaj oparte są one na nieznanych tekstach bądź współczesnej dramaturgii.

Festiwal Prapremier – miesiąc: wrzesień, lokalizacja: Bydgoszcz – pomysłodawcą festiwalu był Adam Orzechowski, ówczesny dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy (pełnił tę funkcję do 2006 roku), który zaingerował go w roku 2002. Podczas wydarzenia prezentowane są nie tylko spektakle z Polski, ale również zagraniczne bądź koprodukcje. Warto pamiętać, że prapremiery wystawianych sztuk odbyły się w sezonie teatralnym poprzedzającym kolejną festiwalową edycję.

Zobacz także

7 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE