Wszystko o mężczyznach, reż. Bartłomiej Wyszomirski

13:50

Jeden spektakl i wiele emocji . Trzech aktorów i wiele ról. To w połączeniu stworzy na scenie sporą dawkę emocji, które zmieniać się będą z zawrotną prędkością. Będziemy śmiać się i płakać, choć nie dosłownie. Dobrze się bawić i dotykać tematów trudnych. A później wszystko to oglądać w dużym przerysowaniu. Ale takim, które będzie sobą nieść jakieś prawdy, burzyć stereotypy i promowany obraz męskiego świata

/fot. materiały Teatru Kamienica/

Za cały męski świat, parafrazując tekst piosenki Ich Troje Babski świat, bo właśnie w tej perspektywie i w tym męskim spojrzeniu przyjdzie nam zanurzymy się na dłuższą chwilę. Poznamy jego kulisy, blaski i cienie. Poznamy jego sekrety, te bardziej zabawne i te bardziej mroczne. A po tym świecie oprowadzać nas będzie Marcin Kwaśny, Michał Lesień-Głowacki i Arkadiusz Janiczek. Nie myślcie jednak, że będzie to opowieść wyłącznie zabawna, o rysie komediowym. Bo chociaż dobry humor nie raz przewinie się przez scenę to ustąpi również miejsca tonom smutnym i nostalgicznym. Dla aktorów nie będzie to łatwe zadanie zwłaszcza, że wcielać się będą w kilka postaci jednocześnie, a wraz z tymi zmianami grać będą musieć wiele emocji, często bardzo skrajnych. Najtrudniejszym jednak zadaniem jakie zostanie im postawione okaże się przechodzenie z różnych stanów emocjonalnych, tak żeby wciąż były one prawdziwe w odbiorze. A uwierzcie wiele będzie się w tym spektaklu zmieniać. Z ukrycia śledzić będziemy męskie dyskusje w siłowni, w nocnym klubie czy w domowym zaciszu. Poznawać ich będziemy na różnych etapach życia. W różnych kombinacjach i kreacjach. Nie wiem czy powinnam być zaskoczona, ale aktorom z dużą łatwością przychodziły te zmiany. A z jeszcze większą łatwością porywali w tę huśtawkę emocjonalną widza.

Na spektakl Bartłomieja Wyszomirskiego Wszystko o mężczyznach szłam z przekonaniem zobaczenia komedii, nie wiem czy typowej, ale na pewno takiej w której uśmiech nie będzie schodził z mojej twarzy. Jakież było moje zaskoczenie kiedy okazało się, że nie do końca tak będzie, że na scenie zobaczę coś więcej niż tylko dobrą zabawę. Reżyser umieszczając bohaterów w scenografii dość stonowanej i prostej dał im wolność aby swoim temperamentem i charyzmą urozmaicali spektakl. Co pozwoliło, oddzielać w nim świat groteski od szarej rzeczywistości. Aktorzy wychodzą na scenę, żeby spojrzeć na swój męski świat z trochę inne perspektywy. Nie bojąc się pokazywać przy tym prawdziwych uczuć, które w danych sytuacjach pojawiać się powinnny. I chociaż wiele tych historii wyda się kompletnie od siebie odległych, innych, a może niepasujących to dla uważnego słuchacza i obserwatora tworzyć będą ciągłość. A raczej spójną całość, która połączy się w jedną opowieść o mężczyznach. Ich charakterach i usposobieniach. Obalać będziemy także mit męskiego świata, który aż nadto wydaje się przepełniony zbędnym testosteronem. Zagramy uczuciami i prawdziwością. Odsuwając w końcu panujące w świecie stereotypy.

/fot. materiały Teatru Kamienica/
Wszystko o mężczyznach
autor: Miro Gavran
reżyseria, scenografia: Bartłomiej Wyszomirski
tłumaczenie: Anna Tuszyńska
obsada: Marcin Kwaśny, Michał Lesień-Głowacki, Arkadiusz Janiczek

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE