Wojna, reż. Malcolm Tulip

07:53

Wojna zniszczyła życie tych ludzi, pozostawiając im jedynie strzępki godności. I to z nich bohaterowie spektaklu Wojna w reżyserii Malcolma Tulipa musieli starać się układać swój los, tak żeby był do zniesienia, żeby mogli jeszcze normalnie w nim funkcjonować. Wszyscy zgodzić musieli się jednak na nowy porządek, a co za tym idzie przyjąć jego wszystkie zasady. Dlatego też w każdej z prezentowanych postaci zobaczymy skutki i okrucieństwo wojny. Wszystko czym ich doświadczyła

/fot. materiały prasowe/

Początkowo wycofani, skrywający w swoich wnętrzach prawdziwe uczucia, udają istoty silne, których nawet śmierć nie może zniszczyć. Lecz z czasem dostrzeżemy, że całe ich teraźniejsze życie to jedynie iluzja. Abstrakcja, którą sami stworzyli i w której zaczęli żyć dla własnego dobra. Ich los stanie się jednak najtragiczniejszą z możliwych historii. Opowieścią, która zdarzyć się może naprawdę ludziom, którzy doświadczyli bądź doświadczają wojny. W sztuce tej reżyser starał się w losach piątki bohaterów zamknąć całe okrucieństwo wojny, momentami wydawało się wręcz niemożliwym uwierzyć, że ktoś może tyle doświadczyć. Ale potem znowu przez rozmowy bohaterów przetoczyło się widmo wojny. I wtedy wszystko, nawet tak ciężkie losy nabrały znaczenia, stały się prawdą którą da się wyczuć.

Niczemu niewinni obywatele ponieśli koszt za cały kraj. Przyszło im cierpieć za wybory władzy. Za czyny, które były im odległe i obce. Malcolm Tulip specjalnie nie podaje miejsca akcji sztuki. I mimo, że nieustannie słyszeć będziemy o wojnie w „ich kraju” to nigdy nie dowiemy się jakim ten kraj naprawdę jest. Możemy go osadzić w każdym państwie na świecie, w przeszłości bądź odległej przyszłości. Ale przede wszystkim jesteśmy w stanie osadzić go w rzeczywistości. Przez co życie bohaterów jak i los jakiego doświadczyli staje się namacalny. Reżyser skupił się tutaj przede wszystkim na grze samych aktorów. To w ich kreacjach starał się zamknąć wszystkie odczucia jakie kojarzą się z wojną. Przez to jego bohaterowie przesiąknięci byli całym wachlarzem przeżyć tragicznych, z których nie mogli się uwolnić. Czuło się to ze sceny. Aktorzy zaś: Lauren Balon, Zoey Bond, Lila Hood, Aaron Huey i Ryan Rosenheim, dali nam namiastkę czegoś prawdziwego oddając przy tym samych siebie. W ich grze wyczuwało się zrozumienie dla przeżyć bohaterów. Wyczuwało się próbę ich rozgrzeszenia. A raczej przedstawienia ich historii w taki sposób, żeby nikt jednoznacznie nie potrafił wydać oceny czynów, których się dopuścili. Nie mógł przypiąć im łatki dobrych albo złych.


Wojna
tekst: Lars Norén
reżyseria: Malcolm Tulip
obsada: Lauren Balon, Zoey Bond, Lila Hood, Aaron Huey, Ryan Rosenheim

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE