Czarownice z Eastwick, reż. Jacek Mikołajczyk

08:44

Darryl Van Horne w filmie wyreżyserowanym przez George’a Millera był niepokornym bawidamkiem. Nie da się ukryć, że każda z głównych bohaterek zapałała do niego płomienną miłością. Był zdobywcą kobiecych serc, a jego urok wprost zniewalał. W dużej mierze to zasługa samego Jacka Nicholson, który wcielił się w rolę Darryla i nie ukrywając faktów był w tej roli naprawdę świetny. Nie zapominając przy tym o rolach Cher, Susan Sarandon i Michelle Pfeiffer. Bo i one wcieliły się w tym filmie w kobiety wyjątkowe i piękne, o nieprzejednanych mocach i siłach sprawczych

/fot. Bartek Warzecha/

Zresztą, chyba każdy ma jakiś swój obraz i patent na Czarownice z Eastwick. Każdy ma jakieś wyobrażenie przedstawienia poszczególnych bohaterów czy wydarzeń. Na scenie Teatru Syrena też zadziewa się niezwykła próba przełożenia filmu oraz powieści Johna Updike’a (bo przecież to dzieło dało wyjście filmowi czy spektaklowi) na wydarzenia teatralne. Na inscenizacje, która również zachwyci swoich widzów. Zdania są podzielone, czasami nawet dość mocno. Ja sama wciąż zastanawiam się czy Czarownice… w reżyserii Jacka Mikołajczyka mnie zachwyciły czy nie. Owszem, tutaj nic nie działo się jak w filmie, który pamiętam najlepiej. Tutaj bohaterowie stawali się niezwykle płascy, a w zderzeniu z życiem naszych trzech czarownic śmiem nawet powiedzieć, że nijakie. Bo prawdą jest, że straciły swój urok i blask i powab. A wpływ jaki miał na nich Van Horne jakby trochę zelżał. Wszystko jest nie takie jak w filmie, który tak podbił moje serce (i podejrzewam że serca wielu).

Od porównań i ciągłych zestawień trudno się oderwać. Wciąż tylko w głowie krąży myśl: to nie tak. Potem jednak ganię się w skrytości za to, że porównuje coś do czegoś, że przecież w teatrze nie o to chodzi, że ten musical powinien nieść za sobą inną prawdę niż w głowie mam utartą. I walczę z sobą, żeby ten teatr stał się taki jakim być powinien. A był przecież dynamicznym dziełem, które w swej strukturze opiera się przede wszystkim na słowie śpiewanym i tańcu. I tego nic mu nie odbierze, bo w połączeniu ze scenografią, która jest domem poszczególnych bohaterów albo po prostu Eastwick, robi niemałe wrażenie. Wszystko w zgodzie ze stałym rytmem, dograne w najdrobniejszych szczegółach i dobrane pod każdym z możliwych sposobów. Na scenie jest tłoczno, gwarnie i radośnie. Poszczególne sceny zmieniają się niezauważenie. W mgnieniu oka znajdujemy się w zupełnie innych miejscach. Akcja jest wartka i zwarta. A wokal poszczególnych bohaterów przenika całą scenę. Pod tym względem jest naprawdę magicznie, ciekawie.

W tej wersji Czarownic…, którą dane mi było zobaczyć na scenie w głównych rolach wystąpili: Przemysław Glapiński, Magdalena Placek-Boryń, Barbara Melzer i Ewa Lorska, czworokąt stworzyli zacny i wokalnie bardzo dobry do słuchania. I chociaż wszystko grało tak jak powinno pod każdym z możliwych kątów, to wciąż nie wszystko był tak jak powinno. Nie ta scena, nie ci bohaterowie, nie ten klimat Eastwick. Nie tak jak w filmie. I chyba w tym spektaklu za tym najbardziej tęskno. Bo pod względem inscenizacyjnym był naprawdę dobry.

/fot. Bartek Warzecha/
Czarownice z Eastwick
adaptacja: John Dempsey
przekład: Jacek Mikołajczyk
tytuł oryginalny: The Witches of Eastwick
autor: John Updike
reżyseria: Jacek Mikołajczyk
scenografia: Grzegorz Policiński
choreografia: Jarosław Staniek
muzyka: Dana P. Rowe
kostiumy: Ilona Binarsch
przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak
II reżyser: Tomasz Steciuk
libretto i teksty piosenek: John Dempsey
nowa orkiestracja: Chris Egan, Christopher Jahnke
oryginalna orkiestracja: William David Brohn
efekty iluzjonistyczne: Maciej Pol
kierownik produkcji: Monika Walecka
asystent reżysera: Jacek Pluta
konsultacje akustyczne: Remigiusz Kasztelnik
asystent choreografa: Katarzyna Zielonka
światło: Artur Wytrykus, Grzegorz Policiński 
asystent kierownika produkcji: Kamila Worobiej 
projekcje komputerowe: Tomasz Grimm
obsada: Tomasz Steciuk, Przemysław Glapiński, Ewa Lorska, Olga Szomańska, Barbara Melzer, Anita Steciuk, Paulina Grochowska, Magdalena Placek-Boryń, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Beata Olga Kowalska, Michał Konarski, Piotr Siejka, Katarzyna Domalewska, Maciej Pawlak, Krzysztof Broda-Żurawski, Dawid Pelowski, Beatrycze Łukaszewska, Dorota Gorjainow, Albert Osik, Jacek Pluta, Anna Terpiłowska, Monika Bestecka, Mateusz Burdach, Karol Drozd, Adrianna Kućmierz, Agnieszka Rose, Agnieszka Tylutki, Katarzyna Walczak, Bartłomiej Wiater, Kamil Zięba, Sebastian Ziomek, Katarzyna Gocał, Arkadiusz Jarosz, Patryk Rybarski, Nika Warszawska, Anna Gigiel, Dawid Pelowski, Paulina Gorczyca, Lena Krawczyk, Jagoda Król, Pola Piłat

Zobacz także

0 komentarze

FACEBOOK

YOU TUBE